DOE Archives

Abbott History

Abbott Implementation

WHOLE SCHOOL REFORM
Second Cohort Schools (1999-00)

COUNTY

DISTRICT

SCHOOL

MODEL

Atlantic Pleasantville
  1. Pleasantville M.S.
Co-NECT
Camden Camden City
  1. H. B. Wilson E.S.
Comer
   
  1. Park Side E.S.
Comer
   
  1. U. S. Wiggins E.S.
Comer
Cumberland Bridgeton
  1. Buckshutem Road E.S.
MRED
   
  1. Cherry Street E.S.
SFA
   
  1. Indian Avenue E.S.
Paideia
   
  1. Quarter Mile Lane E.S.
MRED
Essex East Orange
  1. Dr. John Howard, Jr. E.S.
ACCE
   
  1. Ecole T. Louverture E.S.
ACCE
   
  1. George Washington Carver E.S.
ACCE
   
  1. J. Garfield Jackson, Sr. Academy E.S.
ACCE
   
  1. Mildred B. Garvin MicroSociety E.S.
ACCE
  Irvington
  1. Augusta E.S.
ACCE
   
  1. Madison Avenue E.S.
CFL/ALEM
   
  1. Mt. Vernon Avenue E.S.
CFL
  Newark
  1. Avon Avenue E.S.
SFA
  1. Belmont-Runyon E.S.
SFA
   
  1. Clinton Avenue E.S.
Comer
   
  1. Dayton Street E.S.
SFA
   
  1. Dr. Martin Luther King, Jr.
CFL
   
  1. Elliott Street E.S.
SFA
   
  1. Fifteenth Avenue School E.S.
CFL/ALEM
   
  1. Gladys Hillman Jones M.S.
ACCE
   
  1. Lafayette Street
ACCE
   
  1. Lincoln E.S.
Comer
   
  1. Louise A. Spencer E.S.
SFA
   
  1. Luis Munoz Marin M.S.
CFL
   
  1. Madison E. S.
SFA
   
  1. Malcolm X. Shabazz H.S.
Talent Dvlpmt./Career Acdmy
   
  1. Miller Street E.S.
SFA
   
  1. Peshine Avenue E.S.
SFA
   
  1. Speedway Avenue E.S.
SFA
   
  1. Wrn. St. Sch. Of Visual Perfrm. Arts
SFA
   
  1. Wm. H. Brown Academy
SFA
   
  1. Wilson Avenue E.S.
ACCE
Hudson Jersey City
  1. Alexander D. Sullivan #30, E.S.
Co-NECT
   
  1. Alfred E. Zampella #27, E.S.
Co-NECT
   
  1. Dr. Charles P. Defuccio #39, E.S.
Comer
   
  1. Fred W. Martin #41
Comer
   
  1. Jos. H. Berensingner #17, E.S.
Co-NECT
   
  1. School #14, E.S.
Comer
  Union City
  1. Roosevelt E.S.
ACCE
   
  1. Sara M. Gilmore E.S.
SFA
   
  1. Woodrow Wilson
CES
  West New York
  1. School #3, E.S.
Comer
Mercer Trenton
  1. Arthur Holland M.S.
CFL
   
  1. Cadwalader E.S.
MRED
   
  1. Columbus E.S.
MRED
   
  1. Franklin E.S.
ACCE
   
  1. Grace A. Dunn M.S.
Co-NECT
   
  1. Harrison E.S.
Co-NECT
   
  1. Hedgepeth-Williams M.S.
Co-NECT
   
  1. Joyce Kilmer E.S.
SFA
   
  1. Luis Munoz Rivera E.S.
MRED
   
  1. Monument E.S.
SFA
   
  1. Mott E.S.
Comer
   
  1. Paul Robeson E.S.
SFA
   
  1. Robbins E.S.
Comer
   
  1. Trenton H.S.
CES
   
  1. Washington E.S.
ACCE
   
  1. Woodrow Wilson E.S.
ACCE
Monmouth Long Branch
  1. A. A. Anastasia E.S.
SFA
   
  1. Garfield E.S.
SFA
   
  1. Gregory E.S.
SFA
   
  1. Long Branch M.S.
SFA
   
  1. Lenna W. Conrow E.S.
SFA
   
  1. Jo. M. Ferraina Early Childhood Ctr.
SFA
   
  1. West End E.S.
SFA
Passaic Paterson
  1. School #3, E.S.
CFL
   
  1. School #7 E.S.
CES
Union Elizabeth
  1. Winfield Scott #2, E.S.
Comer
   
  1. Woodrow Wilson #19, E.S.
ACCE
   
  1. N. M. Butler #23, E.S.
Comer
   
  1. Hamilton #72, M.S.
CFL
  Plainfield
  1. Cedarbrook E.S.
America’s Choice
   
  1. Charles H. Stillman E.S.
Ventures
   
  1. Clinton E.S.
America’s Choice
   
  1. Emerson E.S.
America’s Choice
   
  1. Evergreen E.S.
America’s Choice
   
  1. Frederick W. Cook E.S.
America’s Choice
   
  1. Maxson M.S.
America’s Choice
   
  1. Plainfield H.S.
Ventures

Note – All bolded schools received CSRD grants.