Educator Recruitment, Preparation, and Recognition

»Home »Recognition »Educator Recognition »Presidential Awards for Excellence in Mathematics and Science Teaching

Recognition

Educator Recognition

Presidential Awards for Excellence in Mathematics and Science Teaching

ALL NJ PRESIDENTIAL AWARDS NATIONAL WINNERS

Year Name Level Subject School District
1983 George Hague Secondary Science Bernards High School Bernardsville
1983 Mary Morrison Secondary Math Columbia High School Maplewood
1984 Dorothea Allen Secondary Science Boonton High School Boonton
1984 Jane Kennedy Secondary Math Morris Knolls High School Denville
1985 Fred Blumenfeld Secondary Science Millburn High School Millburn
1985 Daniel Flegler Secondary Math Waldwick High School Waldwick
1986 Joan Vas Secondary Math Matawan Regional High School Aberdeen
1986 Alice Olszewski Secondary Science Cherry Hill High School West Cherry Hill
1987 James Blake Secondary Math Newark Academy Livingston
1987 Alan Schwartz Secondary Science Holmdel High School Holmdel
1988 Erik Mollenhauer Secondary Science West Deptford High School Westville
1988 Robert Johnson Secondary Math West Morris Central High School Chester
1989 Nadia Makar Secondary Math Union Hill High School Union City
1989 Judith Treharne Secondary Science Ocean Township High School Oakhurst
1990 Irene Lees Elementary Science Parkway School Paramus
1990 Yvette Van Hise Secondary Science Marlboro High School Marlboro
1990 Jeraldine Trabant Elementary Math Mary Ethel Costello School Gloucester City
1990 Carolyn Rosenberg Secondary Math Edison High School Edison
1991 Linda Madison Elementary Science Cranford Public Schools Cranford
1991 Charlaine Charlton Secondary Math Montclair Kimberley Academy Montclair
1991 Karen Dietrich, S.S.J. Secondary Science St. Rose High School Belmar
1991 Carolyn Taylor Elementary Math Rumson Country Day School Rumson
1992 Barbara Pietrucha Secondary Science Neptune Middle School Neptune
1992 Elizabeth Marquez Secondary Math North Brunswick Township High School North Brunswick
1992 Carol Tremper Elementary Math Marian Emmons McKeown School Newton
1992 Berenice Blum-Bart Elementary Science Perry L. Drew School East Windsor
1993 Kathleen Beddingfield Elementary Science Indian Avenue Elementary School Bridgeton
1993 James Ealy, Jr. Secondary Science The Peddie School Hightstown
1993 James Rahn Secondary Math Southern Regional High School Manahawkin
1993 Sallyjeane Stein Elementary Math Dennis Township Elementary School Dennisville
1994 Janet Jackson Elementary Math Dutch Neck School Princeton Jct.
1994 Neil Cooperman Secondary Math Columbia High School Maplewood
1994 Danita Guarino Elementary Science Ethel McKnight School East Windsor
1994 Barbara Wolff-Reichert Secondary Science Livingston High School Livingston
1995 Janet Zahumeny Secondary Math Roselle Park High School Roselle Park
1995 Susan Juiliano Elementary Science Sunnymead School Somerville
1995 Lynn Shoemaker Secondary Science Southern Regional High School Manahawkin
1995 Janet Amenhauser Elementary Math Perry L. Drew Elementary School East Windsor
1996 Ilene Levine Elementary Science Roosevelt Public School Roosevelt
1996 Daryl Taylor Secondary Science Willingboro High School Willingboro
1996 Ruth Ziznewski Elementary Math Moss Elementary School Metchuchen
1996 Carolyn Kostal Secondary Math Kent Place School Summit
1997 Jane Manganiello Elementary Science Smithville Elementary School Oceanville
1997 Alexis Kopperman Secondary Math Howard M. Phifer Middle School Pennsauken
1997 Florence Baumann Secondary Science Branchburg Central School Somerville
1997 Robert Krech Elementary
Math Dutch Neck School Princeton Jct.
1998 Denise Grippaldi Secondary Math Edison High School Edison
1998 Daniel Weissman Elementary Science M.E. McKeown School Newton
1999 Angela Deeney Elementary Math Orchard School Ridgewood
1999 Betty Garrity Secondary Math Galloway Township Middle School Absecon
1999 Beverly Nelson Secondary Science Hackensack High School Hackensack
1999 Linda Smith Elementary Science Billingsport and Loudenslager Elementary Schools Paulsboro
2000 Martin Shields Secondary Science James Caldwell High School West Caldwell
2000 Laird Ottman Secondary Math Haddon Heights High School Haddon Heights
2000 Helen Chang Elementary Science West-Windsor--Plainsboro Elementary School Plainsboro
2000 Dianne Leoni Elementary Math Amsterdam School Belle Meade
2001 Aldona Skrypa Elementary Math Torey J. Sabatini School Madison
2001 Cynthia Purcell Secondary Math Frelinghuysen Middle School Morristown
2001 Paula Thatcher Elementary Science Mansfield Township School Mansfield Twp.
2001 Loris Chen Secondary Science Dwight D. Eisenhower Middle School Wyckoff
2003 Ellen LeBlanc Secondary Math High Technology High School Lincroft
2003 Marilyn Steneken Secondary Science Sparta Middle School Sparta
2004 Ashley Berk Elementary Math Travell Elementary School Ridgewood
2005 Bonnie Gendaszek Secondary Math John Witherspoon Middle School Princeton Regional Schools
2005 Lois Lyons Secondary Science High Technology High School Monmouth County Vocational School District
2006 Jayne King Elementary Math Hartford School Mount Laurel Township School District
2006 Christine Ward-Diaz Elementary Science East Brook Middle School Paramus Public Schools