NJDOE News

Governor’s Awards in Arts Education
Award Recipients
May 2003

County

Student/Educator Town of Residence School Name
Atlantic Arielle Brousse Smithville Absegami HS
  Randi Tucker Egg Harbor City Absegami HS
Bergen Lawrence Grinch* Woodcliff Lake  
  Paula Valenti* Waldwick Dwight Morrow HS
  Joseph Dietrich Teaneck Bergen County Academies
  Alexander Collins Teaneck Teaneck HS
  Courtney Dastis-Galvin Paramus Paramus HS
  Kevin O’Malley Paramus Paramus HS
  Joseph Rucci Bergenfield Bergenfield HS
  Adam Kroll Oakland Bergen County Academy
  Joannie Wu Lodi Bergen County Academy
  Kaavya Viswanathan Franklin Lakes Bergen County Academy
  Alex Collins Teaneck Teaneck HS
  Olivia Andrzejczak Hackensack Bergen County Academy
  Rosemary Reyes Bergenfield Bergenfield HS
  Min-Jeong Kang Ridgefield Park Ridgefield Park HS
Camden Angela Wright-Yelverton* Palmyra Creative Arts HS
  Lesley Anne Thomas Camden Creative Arts HS
  John Paul Sullivan Somerdale So NJ Acad for Perf Arts at Glo Co Inst of Tech
  Caitlin Garwood Voorhees Eastern Camden Co Reg HS
  Kelly Gartland Westmont Haddon Twp HS
Cape May Kimberly Langstaff Cape May Court House So NJ Acad for Perf Arts at Glo Co Inst of Tech
  Art Smith*   ChARTer~TECH HS for Perf Arts
Essex Wayne Bond* Bloomfield Montclair State University
  Sabr Samuel East Orange Home Schooled
  Naomi Daniels East Orange Cicely Tyson School of Performing and Fine Arts
  Regina Jackson Orange Cicely Tyson School of Performing and Fine Arts
  Darrell Bankston East Orange East Orange Campus HS
  Francesa Altema Livingston Livingston HS
  Pooneet Kant Short Hills Millburn HS
  David Jimenez Maplewood Columbia HS
  Laura Tillman Maplewood Columbia HS
  Jonathan Lee Livingston Livingston HS
  Janine Catalano Livingston Livingston HS
  Emily Slutsky Livingston Livingston HS
  Amy Klein Glen Ridge Montclair Kimberley Academy
  Travis Baker Livingston Livingston HS
  Richard Tanne Livingston Livingston HS
  Kiyaana Cox Newark Arts HS
  Darnell Jones-Bey East Orange East Orange Campus HS
  Jermiah Banegas Upper Montclair Newark Academy
Gloucester Aida Lewis Glassboro Gloucester Co Christian School
  Rebecca Dilks Franklinville Delsea Reg HS
Hudson Madelynne DelaRama Jersey City Dickinson HS
Hunterdon Ken Vieth* Rosemont Montgomery HS
Mercer Betty Lies* Princeton  
  Sam Nelson Ewing College of NJ
  Kasey Tararuj Hamilton Hamilton High North
  Emily Looney Princeton Junction W Windsor-Plainsboro HS South
  Ann Li   Lawrenceville School
Middlesex Michael Bzdak* New Brunswick Johnson & Johnson
  Gail Bauwens* Old Bridge Matawan-Aberdeen Reg HS
  Leigh Underwood Highland Park Highland Park HS
  Shanice Davis Piscataway Piscataway HS
  Donovan Hunter McKnight New Brunswick Middlesex County Academy
  Joshua Neese-Todd Highland Park Highland Park HS
  Kaylee Burg Jamesburg Rugby School
  Josef Rodriguez South Plainfield So Plainfield HS
  Alan Ao North Edison JP Stevens HS
  Jenny Xie North Brunswick North Brunswick HS
Monmouth Nanci Hersh* Red Bank  
  Rosalie Murphy* Manalapan  
  Dorcas Adekunle Long Branch Long Branch HS
  David Atlas Morganville Rugby School
  Dorcas Adekunle Long Branch Long Branch HS
  Hila Wieser Manalapan Manalapan HS
  Jane Wong Tinton Falls Monmouth Reg HS
  Sean Walby Lincroft Middletown HS South
  Allison Gevarter Middletown Middletown HS South
  Meera Patel Little Silver Red Bank Reg HS
Morris Nancy Healy* Chester Jersey City Public Schools
  Eileen Scally* Flanders Harding Twp School
  Lynn Dodson* Cedar Knolls  
  James King* Morristown Randolph HS
  Jaclyn Chu Towaco Montville Twp HS
  Tiffany Young Montville Montville Twp HS
  Jordan Newman Randolph Randolph HS
  Matthew Friedman Mendham Randolph HS
  Jeff Moscaritolo Randolph Randolph HS
  Erin Mortensen Chatham Chatham HS
  Susan Merwin Chatham Chatham HS
  Alexandra Plante Chatham Chatham HS
  Brian Butnick Montville Montville Twp HS
  Rachel Nurnberg Randolph Randolph HS
  Veronica Mazzini Dover Dover HS
Ocean Marcella Gonzales* Toms River Jackson Memorial HS
  Helene Boedart Point Pleasant Long Branch Public Schools
  Kim Defibaugh Forked River North Dover Elementary School
  Anamaria Borelli Ocean Ocean Twp HS
  Meggin O’Krepki Wayside Ocean Twp HS
  Ronald Martin Manahawkin Southern Reg HS
Passaic George Dearani* Haledon Rosa Parks Arts HS of Fine & Perf Arts
  Phyllis Annett* Caldwell  
  Ryan Anderson Paterson Rosa Parks Arts HS of Fine & Perf Arts
  Jamison Earl Paterson Rosa Parks Arts HS of Fine & Perf Arts
Salem Patrick James Woodstown Woodstown HS
Somerset Irwin Hall Jr. Somerset Franklin HS
  Joseph Byrd Somerset Franklin HS
  Adam Dorsky Basking Ridge Ridge HS
  Shilpa Joshi Basking Ridge Ridge HS
  Joseph Byrd Somerset Franklin HS
  Jeannette Fang Bridgewater Bridgewater-Raritan Reg HS
Sussex Devin Ilaw Glenwood Vernon Twp HS
  Amanda Barrett Wantage High Point Reg HS
Union Eileen Dachnowicz* Mountainside Cranford HS
  Tara Strogov Scotch Plains Solomon Schechter Day School
  Christopher Russo Scotch Plains Scotch Plains-Fanwood HS
  Jennifer Gonzalez Hillside Kent Place School
Out-of-State Curt Ebersole* White Plains, NY No Valley Reg HS at Old Tappan

*Educators