MILITARY & VETERANS AFFAIRS
NEWS RELEASE

FOR ADDITIONAL INFORMATION CONTACT:
COL John Dwyer, Public Affairs Officer 
101 EGGERT CROSSING ROAD
LAWRENCEVILLE, NJ 08648
609-530-6939
RELEASE:
IMMEDIATE (26 April 2000)

New Jersey Residents Receive State’s Top Military Award


A special award ceremony will be held on May 10, 2000, at 10:30 a.m. at the Lawrenceville Armory, 151 Eggert Crossing Road, Lawrenceville, N.J. Major General Paul J. Glazar, The Adjutant General for the State of New Jersey, will present the New Jersey Distinguished Service Medal, the state’s top military award, to 135 state residents who are combat veterans of World War II, Korea, Vietnam, or the Persian Gulf War.

In order to be eligible for the Distinguished Service Medal, recipients must currently be a resident of New Jersey and also have been a resident of the state at the time they entered into military service; have been honorably discharged; and, must have received at least the equivalent of the Air Medal, Purple Heart, or Bronze Star or proof of having served in combat while on active duty during wartime. Those recipients whose service was recognized by the award of the Bronze Star, Purple Heart, Air Medal or equivalent medal will receive a NJ Distinguished Service Medal with an oak leaf cluster.

The NJ DSM was originally authorized in the 1870’s for those who had distinguished themselves in combat while serving in the Civil War. It was also issued to veterans of the Spanish American War but then was infrequently used until re-authorized by Governor Kean in 1988.

After the Mexican Border Expedition and again after World War I, the State of New Jersey minted special medals for returning NJ veterans to honor their service. After WWII, Korea, Vietnam and subsequent combat actions no such medal was available. The State of New Jersey was looking for an appropriate way to honor all of these returning combat veterans and acknowledge the debt the state owed them for their service. The NJ DSM was then authorized for that purpose. It is New Jersey’s highest military award.

Since its re-authorization in 1988, about 2700 medals have been awarded to combat veterans from New Jersey.

Anyone interested in applying for the New Jersey Distinguished Service Medal should send a written request together with copies of all pertinent information, e.g. DD 214 (discharge document), award citation, honorable discharge, etc. to:
 

NJDMAVA
ATTN: CIO-GS-PA
P.O. Box 340
Trenton, New Jersey 08625-0340


Be sure to include full name, home address and daytime telephone number.

The list of recipients at the Fort Dix Armory is as follows:

LEGEND: (WAR ) II=WWII, K=Korea, V=Vietnam, DS= Desert Storm, P=Panama

NEW JERSEY DISTINGUISHED SERVICE MEDAL

LAWRENCEVILLE INTERACTIVE COMMUNITY RESOURCE CENTER (ARMORY)

LAWRENCEVILLE, NEW JERSEY MAY 10, 2000

WAR RECIPIENT CITY
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE VICTOR A. ALBANESE  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER DAYTON
     
II PRIVATE FIRST CLASS S. THOMAS ALESANDRO  
  UNITED STATES ARMY SOMERSET
     
K SERGEANT RICHARD O. ALEXANDER  
  UNITED STATES ARMY FORDS
     
V SEAMAN BRUCE J. ALLEN  
  UNITED STATES NAVY CLARKSBURG
     
II STAFF SERGEANT THOMAS E. ANDERSEN  
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE - WITH CLUSTER HOPELAWN
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS CHARLES W. AVERILL  
  UNITED STATES NAVY FREEHOLD
     
II SERGEANT JAMES BAIN  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER MARTINSVILLE
     
V SEAMAN APPRENTICE STEVEN A. BARNES  
  UNITED STATES NAVY SKILLMAN
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS MAX BARTH  
  UNITED STATES NAVY UNION
     
V PETTY OFFICER SECOND CLASS RONALD C. BLEEMER  
  UNITED STATES NAVY BEDMINSTER
     
II PRIVATE FIRST CLASS HAROLD T. BOWNE  
  UNITED STATES ARMY MILLTOWN
     
II PRIVATE FIRST CLASS ROBERT P. BROWN  
  (POSTHUMOUSLY) LEBANON
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER  
     
II SERGEANT RICHARD P. BURKE  
  UNITED STATES MARINE CORPS - WITH CLUSTER RED BANK
     
V SERGEANT FIRST CLASS ROBERT E. CALLAHAN  
  UNITED STATES ARMY TRENTON
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE LOUIS A. CAPRIO  
  UNITED STATES ARMY EDISON
     
II SEAMAN FIRST CLASS JOHN G. CHRENCIK  
  UNITED STATES NAVY ISELIN
     
II STAFF SERGEANT JOHN A. CUTT  
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS-WITH CLUSTER CLARK
     
II STAFF SERGEANT GEORGE DANKO  
  (POSTHUMOUSLY) MIDDLESEX
  UNITED STATES ARMY  
     
II LIEUTENANT JUNIOR GRADE JOSEPH F. DEEGAN JR.  
  UNITED STATES NAVY PERTH AMBOY
     
II CORPORAL GEORGE S. DE JOHN  
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE UNION
     
K CORPORAL FELIX DELLA VECCHIA  
  UNITED STATES ARMY RED BANK
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS LEONARD W. DELUNAS  
  (POSTHUMOUSLY) GLEN GARDNER
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE EUGENE DE NUCCI JR.  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER W LONG BRANCH
     
II TECHNICAL SERGEANT JOSEPH C. DUNN  
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE-WITH CLUSTER BRIDGEWATER
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE JULIAN EGNACZEWSKI  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER CLARK
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE PAUL A. ELDREDGE  
  UNITED STATES ARMY EDISON
     
V PRIVATE FIRST CLASS DAVID J. ELLISON  
  UNITED STATES ARMY LAURENCE HARBOR
     
II SERGEANT CHARLES P. FIELDS  
  UNITED STATES ARMY PARLIN
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS PETER J. FLOERSCH  
  UNITED STATES NAVY ISELIN
     
II&V FIRST SERGEANT JAMES M. FOLK  
  UNITED STATES ARMY PLAINFIELD
     
II CORPORAL FRANKLIN R. FREEHAUF  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER SUMMIT
     
V STAFF SERGEANT SAMUEL L. GARDY  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER LAWRENCEVILLE
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS EDWARD F. GARVEY  
  UNITED STATES NAVY MIDDLETOWN
     
K SERGEANT JEROME J. GILRAIN  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER ELIZABETH
     
II FIRST LIEUTENANT DAVID GOLDSTEIN  
  UNITED STATES ARMY HIGHTSTOWN
     
II TECHNICAL SERGEANT JOHN F. HAIG  
  UNITED STATES ARMY WALL
     
V CORPORAL THEODORE A. HAMER  
  UNITED STATES MARINE CORPS - WITH CLUSTER MILLTOWN
     
II PRIVATE FIRST CLASS JOHN H. HANCE  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER TRENTON
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS JOHN J. HANSEN  
  UNITED STATES NAVY LINDEN
     
II CORPORAL ALBERT L. HANSON JR.  
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE WOODBRIDGE
     
V SPECIALIST FOUR GERALD P. HARCZUK  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER CARTERET
     
K CORPORAL CHARLES E. HARVEY  
  UNITED STATES ARMY FLAGTOWN
     
II STAFF SERGEANT WILLIAM HEMPHILL  
  (POSTHUMOUSLY) OAKHURST
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS CARL M. HERMANN JR.  
  UNITED STATES NAVY MILLTOWN
     
II PRIVATE JAMES J. HEWITT  
  UNITED STATES ARMY LAWRENCEVILLE
     
II PRIVATE FIRST CLASS JOSEPH A. HICKEY  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER METUCHEN
     
II SERGEANT ALLEN C. HOFFMAN  
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE HAMILTON
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE JOHN T. HORDYCH JR.  
  UNITED STATES ARMY RED BANK
     
II STAFF SERGEANT THEODORE J. HULL  
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS-WITH CLUSTER CRANFORD
     
II STAFF SERGEANT JOHN JASKOWSKI  
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE-WITH CLUSTER N. BRUNSWICK
     
II CHIEF PETTY OFFICER RALPH JEFFERS  
  UNITED STATES NAVY OAKHURST
     
K PRIVATE FIRST CLASS ROBERT J. JORDAN  
  UNITED STATES ARMY WESTFIELD
     
II PRIVATE FIRST CLASS GEORGE JORGENSEN  
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE PERTH AMBOY
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE HARRY JORGENSEN  
  UNITED STATES ARMY PERTH AMBOY
     
II PRIVATE STEPHEN JORGENSEN  
  (POSTHUMOUSLY) MIDDLESEX
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER  
     
K PRIVATE FIRST CLASS WESLEY W. JOST  
  UNITED STATES ARMY WALL
     
II PRIVATE FIRST CLASS ANDREW M. KATZ  
  UNITED STATES ARMY BRIDGEWATER
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS JAMES J. KEENAN  
  UNITED STATES NAVY ELIZABETH
     
II PRIVATE FIRST CLASS GEORGE C. KELLY  
  UNITED STATES MARINE CORPS SOUTH AMBOY
     
K SERGEANT FIRST CLASS JEROME KESSEL  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER OCEAN
     
V SPECIALIST FIVE JEFFREY W. KONOPADA  
  UNITED STATES ARMY UNION
     
V SERGEANT JOHN J. KOSTECKI JR.  
  UNITED STATES ARMY PISCATAWAY
     
II COXSWAIN PETER KOSTOULAKOS  
  UNITED STATES NAVY UNION
     
II CORPORAL JOHN KOSTULAKOS  
  UNITED STATES ARMY PARLIN
     
II PRIVATE FIRST CLASS BILL G. KREMPER  
  UNITED STATES MARINE CORPS TRENTON
     
II PRIVATE FIRST CLASS DAVID L. KUSHINSKY  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER EDISON
     
II PRIVATE FIRST CLASS STANLEY LANTVET JR.  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER BRIDGEWATER
     
II CORPORAL MARTIN L. LASHEK  
  UNITED STATES ARMY SEA GIRT
     
II SERGEANT ROBERT J. LASKY  
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS EAST BRUNSWICK
     
V SPECIALIST FOUR ROBERT L. LATHEROW JR.  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER RAHWAY
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS RAYMOND F. LAURITSEN  
  UNITED STATED NAVY SAYREVILLE
     
V CAPTAIN LOUIS J. LUCZU  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER EAST BRUNSWICK
     
II SERGEANT JOHN J. LYNCH  
  UNITED STATES ARMY NEPTUNE CITY
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS THOMAS F. MAHONEY  
  UNITED STATES NAVY UNION
     
II CORPORAL ADAM A. MARCZAK JR.  
  UNITED STATES ARMY SOUTH AMBOY
     
II STAFF SERGEANT JAMES G. MARTIN  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER MATAWAN
     
V CORPORAL FRANK MASELLI  
  UNITED STATES MARINE CORPS EDISON
     
II CORPORAL ORLANDO P. MAZZARISI  
  UNITED STATES ARMY NEW PROVIDENCE
     
V SPECIALIST FOUR THOMAS J. MICELI  
  UNITED STATES ARMY PISCATAWAY
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE HARRY J. MICHAELSON  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER ELIZABETH
     
II TECHNICIAN THIRD GRADE ROBERT H. MILLER JR.  
  UNITED STATES ARMY HILLSIDE
     
V SPECIALIST FIVE WILLIAM C. MILLER  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER HAMILTON
     
K&V LIEUTENANT COLONEL DAVID H. MURCH  
  UNITED STATES MARINE CORPS EATONTOWN
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS DAVID J. MURPHY  
  UNITED STATES NAVY ISELIN
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE CHARLES L. NEWMAN JR.  
  UNITED STATES ARMY W. LONG BRANCH
     
V PETTY OFFICER THIRD CLASS JOSEPH A. OROSS  
  UNITED STATES NAVY - WITH CLUSTER EDISON
     
II SEAMAN FIRST CLASS LEO PASERBA  
  UNITED STATES NAVY LINDEN
     
II PRIVATE FIRST CLASS ANTHONY PATTI  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER HIGHLAND PARK
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS ANGELO R. PECORARI  
  UNITED STATES NAVY MANVILLE
     
II SEAMAN FIRST CLASS JOHN PELAK  
  UNITED STATES NAVY EDISON
     
II PRIVATE FIRST CLASS ALFRED R. PETERSON  
  UNITED STATES ARMY FORDS
     
II PRIVATE JULIUS J. PETERSON  
  UNITED STATES ARMY S. PLAINFIELD
     
II PRIVATE HENRY C. PIASECKI  
  UNITED STATES ARMY HILLSIDE
     
II SERGEANT EUGENE E. PIERRE  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER PRINCETON
     
K SERGEANT ALBERT L. PORCHIK  
  UNITED STATES MARINE CORPS MANVILLE
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE JOHN PRECHODZEN  
  UNITED STATES ARMY LINDEN
     
II FIRST LIEUTENANT GERARD J. RAU  
  UNITED STATES AIR FORCE - WITH CLUSTER PENNINGTON
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS HOMER E. REIGHARD  
  UNITED STATES NAVY OCEANPORT
     
II STAFF SERGEANT CHARLES A. REIN  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER WALL
     
II STAFF SERGEANT JOHN J. RICCI SR.  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER ABERDEEN
     
V SEAMAN APPRENTICE BRONNER RIVERS  
  UNITED STATES NAVY ELIZABETH
     
V PRIVATE FIRST CLASS RONALD E. ROBINSON  
  UNITED STATES ARMY TRENTON
     
V PRIVATE FIRST CLASS RICHARD D. ROMANO  
  UNITED STATES MARINE CORPS BERKELEY HGTS
     
II LIEUTENANT JUNIOR GRADE BERNICE BERMAN ROSENBERG  
  UNITED STATES NAVY JAMESBURG
     
II PRIVATE FIRST CLASS DANIEL J. ROTUNNO  
  (POSTHUMOUS) LINDEN
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT HENRY F. SALZMANN  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER EAST BRUNSWICK
     
II SERGEANT ARTHUR R. SAMSOE  
  UNITED STATES MARINE CORPS EDISON
     
K SERGEANT DANIEL M. SAVINO  
  UNITED STATES MARINE CORPS FREEHOLD
     
K SERGEANT WILLIAM P. SCHMAL  
  UNITED STATES MARINE CORPS CLINTON
     
V PETTY OFFICER SECOND CLASS RUSSELL B. SCHUMANN  
  UNITED STATES NAVY ROSELLE PARK
     
II PRIVATE FIRST CLASS ANDREW J. SCHURLEY  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER SPOTSWOOD
     
II COLONEL BARUCH S. SEIDMAN  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER JAMESBURG
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS JOHN J. SHWINER  
  UNITED STATES NAVY HOPELAWN
     
V CORPORAL ANTHONY SILVA JR.  
  UNITED STATES MARINE CORPS FORDS
     
II SECOND LIEUTENANT BERTRAM SLANHOFF  
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS-WITH CLUSTER SEA GIRT
     
K CORPORAL WILLIAM T. SMITH  
  UNITED STATES ARMY METUCHEN
     
V SERGEANT GEORGE SOLTYS  
  UNITED STATES AIR FORCE ELIZABETH
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE FRANK SORRENTINO  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER LONG BRANCH
     
V CAPTAIN RONALD J. STOKES  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER ROSELLE
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS GEORGE L. STOLTE  
  UNITED STATES NAVY CARTERET
     
II CORPORAL JERRY J. SULLIVAN  
  UNITED STATES ARMY SOMERVILLE
     
V SPECIALIST FOUR MICHAEL D. SWINGLE  
  UNITED STATES ARMY WESTFIELD
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS RUBIN TOLVIN  
  UNITED STATES NAVY - WITH CLUSTER UNION
     
II SERGEANT ANDREW TOTH JR.  
  UNITED STATES ARMY PITTSTOWN
     
II CORPORAL HOWARD C. VAN DUYNE  
  UNITED STATES ARMY SCOTCH PLAINS
     
II CORPORAL VICTOR L. VARANAY  
  UNITED STATES MARINE CORPS - WITH CLUSTER EDISON
     
II PRIVATE FIRST CLASS CLARK E. VAUGHN  
  UNITED STATES ARMY WEST BELMAR
     
DS&P SERGEANT JOAO M. VIVEIROS  
  UNITED STATES ARMY ELIZABETH
     
II SEAMAN FIRST CLASS HENRY VON SPRECKELSEN  
  UNITED STATES NAVY EDISON
     
II FIRST LIEUTENANT MERWIN W. WALLACE  
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE-WITH CLUSTER LINCROFT
     
V PRIVATE TWO THOMAS H. WATTERS  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER WOODBRIDGE
     
V SEAMAN MELVIN F. WEAVER  
  UNITED STATES NAVY S. BOUND BROOK
     
V PETTY OFFICER SECOND CLASS ALLEN J. WEINGARTNER  
  UNITED STATES NAVY SCOTCH PLAINS
     
V CAPTAIN DAVID E. WEISCHADLE  
  UNITED STATES ARMY TRENTON
     
II PRIVATE FIRST CLASS PETER J. WIERZBICKI  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER UNION
     
II MAJOR GEORGE B. WYATT  
  UNITED STATES ARMY WOODBRIDGE
     
II PRIVATE FIRST CLASS DOMINICK W. ZAMPELLO  
  UNITED STATES ARMY PLAINFIELD
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE MICHAEL ZEDOWSKY  
  UNITED STATES ARMY - WITH CLUSTER SOMERVILLE
     
II SERGEANT JOHN J. ZILINSKI  
  UNITED STATES MARINE CORPS N. BRUNSWICK
     
II CORPORAL FRANK E. ZUCCARELLI  
  UNITED STATES MARINE CORPS SOMERSET


NJ Home PageDMAVA Home Page