MILITARY & VETERANS AFFAIRS
NEWS RELEASE

FOR ADDITIONAL INFORMATION CONTACT:
COL John Dwyer, Public Affairs Officer 
101 EGGERT CROSSING ROAD
LAWRENCEVILLE, NJ 08648
609-530-6939
RELEASE:
IMMEDIATE (31 May 2001)

 
New Jersey Residents Receive State’s Top Military Award at Riverdale
A special award ceremony will be held on June 7, 2001, at 10:30 a.m. at the Riverdale Interactive Community Resource Center (Armory), 107 Newark-Pompton Turnpike, Riverdale, N.J.  Major General Paul J. Glazar, The Adjutant General of New Jersey, will present the New Jersey Distinguished Service Medal, the state’s top military award, to 250 state residents who are combat veterans of  World War I, World War II, Korea, Vietnam, or the Persian Gulf War. 
“The New Jersey veterans receiving the New Jersey Distinguished Service Medal are a credit to our state and our nation.  Their sacrifice and their bravery in combat is truly deserving of New Jersey’s highest military award.  The award also serves as a great way to thank our veterans for their extraordinary achievements while our nation has been at war,” said acting Governor Donald T. DiFrancesco.

In order to be eligible for the Distinguished Service Medal, recipients must currently be a resident of New Jersey and also have been a resident of the state at the time they entered into military service; have been honorably discharged; and, must have received at least the equivalent of the Air Medal, Purple Heart, or Bronze Star or proof of having served in combat while on active duty during wartime. Those recipients whose service was recognized by the award of the Bronze Star, Purple Heart, Air Medal or equivalent medal will receive a NJ Distinguished Service Medal with an oak leaf cluster.  The DSM can be awarded posthumously to the next-of-kin of a veteran who meets the criteria.

The NJ  DSM was originally issued in 1858 for those who had distinguished themselves in the New Jersey Militia, but was infrequently used until re-authorized by Governor Kean in 1988.

After the Spanish American War, the Mexican Border Expedition and again after World War I, the State of New Jersey minted special medals for returning NJ veterans to honor their service. After WWII, Korea, Vietnam and subsequent combat actions no such medal was available. The State of New Jersey was looking for an appropriate way to honor all of these returning combat veterans and acknowledge the debt the state owed them for their service. The NJ DSM was then authorized for that purpose. It is New Jersey’s highest military award. 

Since its re-authorization in 1988, about 3500 medals have been awarded to combat veterans from New Jersey. 

 Anyone interested in applying for the New Jersey Distinguished Service Medal should send a written request together with copies of all pertinent information, discharge document (e.g. DD 214 ), award citation, honorable discharge, etc. to:

NJDMAVA
ATTN: CIO-GS-PA
P.O. Box 340 
Trenton, New Jersey 08625-0340
Be sure to include full name, home address and daytime telephone number. 

LEGEND:  (WAR )  I=World War I, II=World War II,  K=Korea, V=Vietnam, DS=Desert Storm, 

NEW JERSEY DISTINGUISHED SERVICE MEDAL
RIVERDALE INTERACTIVE COMMUNITY RESOURCE CENTER (ARMORY)
RIVERDALE, NEW JERSEY
JUNE 7,  2001

WAR RECIPIENT CITY
     
II PRIVATE FIRST CLASS SOLOMON Z. ALTMAN FAIRLAWN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS MATTY S. ANDOLINO CLIFTON
  UNITED STATES ARMY  
     
V LIEUTENANT LOUIS V. ANGIOLETTI, JR. NORWOOD
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS RALPH A. ANGIONE WEEHAWKEN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS JAMES B. APPELDOORN KINNELON
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
V CORPORAL ROBERT M. AUGHEY JR. MT. ARLINGTON
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS ROLAND R. AYOTTE DENVILLE
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE ARTHUR P. BAKER MONTCLAIR
  UNITED STATES ARMY  
     
     
V CORPORAL GEORGE D. BARAN GUTTENBERG
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
V CORPORAL THOMAS BARANOWSKI BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
K SERGEANT WALTER E. BARANOWSKI BAYONNE
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II SERGEANT SIDNEY BARTH FLORHAM PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL LORENZO P. BARULLI BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II SERGEANT JOHN E. BAUER JERSEY CITY
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
V PETTY OFFICER SECOND CLASS JAMES F. BEARDSLEY CLIFTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE FRANK R. BERLEN MAYWOOD
  UNITED STATES ARMY  
     
K PRIVATE JOHN E. BIEGEL JR. CLIFTON
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K PRIVATE FIRST CLASS STANLEY R. BIS BAYONNE
With Cluster (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS HERBERT E. BLAICHER JR. MORRIS PLAINS
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II CORPORAL VINCENT R. BOLOGNINI HACKETTSTOWN
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS RONALD L. BOWERS PHILLIPSBURG
With Cluster (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT RICHARD CAIVANO WANTAGE
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT ROSARIO CALAMUSA CEDAR KNOLLS
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE THOMAS P. CALLIGY HOBOKEN
  UNITED STATES ARMY  
     
     
II CAPTAIN JAMES A. CAMPBELL ESSEX FELLS
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE MATTHEW CAP IRVINGTON
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
V PETTY OFFICER THIRD CLASS JOSEPH CAROCCIA HASBROUCK HTS.
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICAL SERGEANT ALBERT R. CARELLA MILLBURN
  UNITED STATES ARMY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS MICHAEL N. CAROCCIA JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE VINCENT J. CARUSO HOBOKEN
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT BLASÉ CASSIBBA BAYONNE
  UNITED STATES AIR FORCE  
     
II STAFF SERGEANT JAMES L. CASSIDY BAYONNE
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE  
     
II SEAMAN FIRST CLASS SALVATORE CASTELLANO BAYONNE
  UNITED STATES NAVY  
     
K CORPORAL KEMPER W. CHAMBERS MORRISTOWN
  UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS GEORGE R. CHRISTMANN N. BERGEN
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
V SPECIALIST FOUR JOHN J. CHRISTOPHER BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II FIRST LIEUTENANT LEONARD F. CIFRESE MORRIS PLAINS
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS THOMAS CLAYBORNE JR. JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL JOSEPH P. COEN CEDAR GROVE
  UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS RUSSEL E. COLE PHILLIPSBURG
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS EDWARD F. COLEMAN JERSEY CITY
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS ROBERT S. COLUCCI BLAIRSTOWN
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS MICHAEL T. CONTI HASBROUCH HTS.
  UNITED STATES NAVY  
     
II COXSWAIN CHRISTOPHER F. COOMBS TOWACO
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE JAMES J. COYNE SR. MANAHAWKIN
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II MASTER SERGEANT JAMES G. R. CRAWFORD MORRIS PLAINS
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS GEORGE G. DANKO GARFIELD
  UNITED STATES NAVY  
     
V SPECIALIST FOUR JOSEPH O. D'ARCO BLOOMFIELD
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS WARREN J. DEAN HACKETTSTOWN
  UNITED STATES ARMY  
     
V PRIVATE FIRST CLASS ARMANDO E. DE BRINO PATERSON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SERGEANT ANGELO DE FILIPPO BAYONNE
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
V SERGEANT STEPHEN V. DE MARTINI MOONACHIE
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL JACK A. DERACLEO RIDGEFIELD PK
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE CHARLES A. DE SIMONE BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS ALBERT DE VRIES CLIFTON
  UNITED STATES NAVY  
     
K CORPORAL FRANK DHUYVETTER W. MILFORD
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K SERGEANT LAWRENCE P. DILLON W. ORANGE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JOSEPH DI NARDO FAIRLAWN
  UNITED STATES NAVY  
     
II FIRST LIEUTENANT JAMES DONNELLY FORT LEE
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS MARTIN J. DOWD JERSEY CITY
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE JOHN G. DRENNAN SECAUCUS
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS PATRICK F. DUNN BELLEVILLE
  UNITED STATES NAVY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS GEORGE H. ECKARDT WEEHAWKEN
  UNITED STATES ARMY  
     
V STAFF SERGEANT PETER H. ECKHARDT WASHINGTON TWP
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ARTHUR R. ELLENBERGER BLOOMFIELD
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS LOUIS FALCETANO JR. HACKETTSTOWN
With Cluster UNITED STATES NAVY  
     
V CORPORAL MICHAEL J. FALLON BAYONNE
With Cluster (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
V PETTY OFFICER THIRD CLASS ROBERT J. FARLEY N. BERGEN
  UNITED STATES NAVY  
     
II STAFF SERGEANT JOSEPH W. FASANO CHATHAM
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT JOSEPH FAVERO PARAMUS
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS CHARLES FEDERICO HAWTHORNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS VINCENT J. FEELEY BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE WILLIAM M. FEINBERG OCEAN
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS ERIC FENDLER  
  UNITED STATES NAVY MORRIS PLAINS
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE DOMINIC FERLANDO LODI
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT CHARLES V. FIRTION SECAUCUS
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
K CORPORAL ALBERT J. FISCHBACH N. BERGEN
  UNITED STATES ARMY  
     
  SERGEANT ANTHONY S. FLORIO HOBOKEN
II UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II SEAMAN FIRST CLASS PAUL F. FREEMAN JERSEY CITY
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ADOLPH V. FRIDEL W. ORANGE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS FRANK L. FRYKBERG HACKENSACK
  UNITED STATES NAVY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS HAROLD W. GALLERY BAYONNE
  UNITED STATES NAVY  
     
V SERGEANT JOSEPH E. GEHRING SR. NUTLEY
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM G. GIORDANO MONTCLAIR
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS MICHAEL J. GIULIANO BLOOMFIELD
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS CHARLES G. GOEBEL MAYWOOD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS RAYMOND E. GOIN BOONTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II CAPTAIN HYMAN GOLDBERG W. ORANGE
  UNITED STATES ARMY  
     
DS SERGEANT MARK K. GONDOLA LITTLE FALLS
  UNITED STATES ARMY  
     
I PRIVATE FIRST CLASS EMIL GOODRICH BUTLER
With Cluster (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
V SPECIALIST FOUR LAWRENCE W. GRAHAM BLOOMFIELD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH JOSEPH N. GROSSI N. HALEDON
  UNITED STATES ARMY  
     
II CORPORAL ALDO M. GUAZZO GARFIELD
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K CHIEF PETTY OFFICER RAYMOND J. GUERNIC HAWTHORNE
  UNITED STATES NAVY  
     
II COXSWAIN BENJAMIN GUGLIELMINO CLIFTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II STAFF SERGEANT JACOB K. HAAS NUTLEY
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II RAYMOND J. HAGAMAN PHILLIPSBURG
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES MERCHANT MARINES  
     
II STAFF SERGEANT JEROME A. HAGGART FAIRVIEW
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
K AIRMAN FIRST CLASS DONALD HANLEIN DELAWARE
  UNITED STATES AIR FORCE  
     
V CHIEF WARRANT OFFICER TWO JOHN A. HAWK STEWARTSVILLE
  UNITED STATES ARMY  
     
DS SPECIALIST SEAN HEALY N. BERGEN
  UNITED STATES ARMY  
     
II FIREMAN FIRST CLASS ANTHONY E. HEERSE WYCKOFF
  UNITED STATES COAST GUARD  
     
II PRIVATE FIRST CLASS VALENTINE R. HEINZER GUTTENBERG
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL GERALD HELLER IRVINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM B. HILDEBRAND MAPLEWOOD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR SANDE M. HOFFMAN HEWITT
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS EMANUEL HOLLOWAY JR. SADDLE BROOK
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS RUSSELL A. HOWELL SPARTA
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS WILLIAM H. HUSAR HARRISON
  UNITED STATES NAVY  
     
II STAFF SERGEANT VINCENT H. IMPREVEDUTO SECAUCUS
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS STANLEY J. JAKUBOWSKI SECAUCUS
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS WILLIAM E. JAYNE LONG VALLEY
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS ALBERT D. JENNETTE PARSIPPANY
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
V SPECIALIST FOUR HENRY J. KADEN UNION CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS EUGENE KAROLESKI N. BERGEN
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
I PRIVATE MICHAEL KARTANOWICH BUTLER
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL MYRON KATZ LAKE HOPATCONG
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT JOHN P. KEELAN LIVINGSTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT GEORGE E. KENT SPARTA
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS RICHARD KIRCHGESSNER MORRIS PLAINS
  UNITED STATES NAVY  
     
     
V SERGEANT WILLIAM L. KISS WANTAGE
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II LIEUTENANT JUNIOR GRADE CORNELIUS KOPPENOL JR. MADISON
  UNITED STATES NAVY  
     
V SPECIALIST FOUR ALEXANDER KOSATSCHKOW BOONTON TWP
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JOHN F. KOSTIBOS CHATHAM
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS CHRISTOPHER J. KROLL WALLINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JOHN KUCHINSKY LIVINGSTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS CHESTER LATKO BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II&K LIEUTENANT COLONEL LAWRENCE T. LAWLER LAFAYETTE
With Cluster UNITED STATES AIR FORCE  
     
II SERGEANT JAMES S. LEE STEWARTSVILLE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ALBERINO LEONE HAWTHORNE
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
V LANCE CORPORAL JOSEPH F. LETTERESE WYCKOFF
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS GEORGE J. LEWIS N. ARLINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ANTHONY LIBRERA ELMWOOD PARK
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT GUSTAVE W. LICHTENBERGER SECAUCUS
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II CORPORAL LOUIS P. LONGERI PALISADES PARK
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JOHN G. LOWE PEQUANNOCK
  UNITED STATES NAVY  
     
II CORPORAL RUDY S. LUBRANO FAIRVIEW
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS PAUL F. LYNCH HIGHLAND LAKES
  UNITED STATES NAVY  
     
K CORPORAL GORDON MAC DONALD BLOOMFIELD
  UNITED STATES ARMY  
     
V LANCE CORPORAL GUALBERTO MALAVE ASBURY
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II PRIVATE FIRST CLASS JOSPEH MANDRICK JR. RIDGEFIELD PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS WILLIAM R. MC BEAN FAIR LAWN
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICAL SERGEANT DANIEL J. MC COLLUM TURNERSVILLE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS THOMAS J. MC DONOUGH W. NEW YORK
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS WILLIAM J. MC FARLAND KEARNY
  UNITED STATES NAVY  
     
II FIRST LIEUTENANT GEORGE MC GINNIS PERTH AMBOY
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II LIEUTENANT JUNIOR GRADE LEO I. MC GOUGH FORT LEE
  UNITED STATES NAVY  
     
V COLONEL JAMES J. MC KINIRY WASHINGTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
K SERGEANT ERNEST G. MERKER HAWTHORNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE WALTER G. MILK BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS GEORGE MILLER PHILLIPSBURG
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS IRWIN E. MILLER LIVINGSTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS WALTER R. MILLER PHILLIPSBURG
  UNITED STATES NAVY  
     
II CORPORAL THOMAS E. MITCHELL JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II TECHNICIAN THIRD GRADE JOSEPH MOLA MOUNTAIN LAKES
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS JAMES A. MOSCA BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS HENRY J. MULICKI JERSEY CITY
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II ENSIGN HOWARD A. NEBEL LAFAYETTE
  UNITED STATES NAVY  
     
V LANE CORPORAL DENNIS O'CONNELL CRESSKILL
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
V SPECIALIST FOUR ROBERT F. O'NEILL NEWTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR MICHAEL N. PALLOTTA PALISADES PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS NICHOLAS M. PALLOTTA PALISADES PARK
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE MICHAEL PANASIUK LODI
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JAMES A. PATTERSON LITTLE FALLS
  UNITED STATES NAVY  
     
DS PETTY OFFICER THIRD CLASS CHRISTOPHER B. PATTI PHILLIPSBURG
  UNITED STATES NAVY  
     
K CORPORAL MICHAEL A. PEDALINO BLOOMFIELD
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FREDRICK F. PELT SR. SUCCASUNNA
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL NORMAN W. PETERSEN WOODBRIDGE
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE EDWARD H. PIKAART HACKETTSTOWN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE LOUIS W. PITTNER JR. BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
     
II CORPORAL JOSEPH PIVOVARNIK BAYONNE
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K CORPORAL JOHN J. POLLINA TOTOWA
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT FRANK POOLAS DOVER
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE STEVE M. POULOS JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR SERGIO C. PREZIOSO NORTH BERGEN
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS CHARLES J. QUADRI JR. BERGENFIELD
  UNITED STATES NAVY  
     
II CHIEF PETTY OFFICER RAYMOND S. QUINTAVELL HAWTHORNE
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS ROBERT J. RAGER N. HALEDON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE ANDREW F. RANAUDO RIDGEFIELD PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FIVE EDWARD J. RAYMOND MAPLEWOOD
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR JOHN RIZZO PHILLIPSBURG
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS JOSEPH J. RIZZO NEPTUNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V FIRST LIEUTENANT HUGH J. ROARTY BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS HARRY W. ROBINSON LYNDHURST
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS JOSEPH E. RODGERS MAYWOOD
  UNITED STATES NAVY  
     
II CORPORAL PAUL J. ROSTKOWSKI HASBROUCK HTS
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT GENNARO T. ROVITO WEEHAWKEN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ARTHUR W. RUHL DOVER
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR PAUL S. RUSHING NEWARK
  UNITED STATES ARMY  
     
II CORPORAL ALBERT J. RUSSO SADDLE BROOK
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K SERGEANT DONALD J. SAVACOOL WASHINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS HERBERT A. SAVACOOL JR. NEWTON
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II MICHELE SCAVONE KENVIL
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS HERBERT W. SCHALK WASHINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
V PETTY OFFICER SECOND CLASS JOHN M. SCHMIDIG SADDLE BROOK
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS ROBERT G. SCHMITT WASHINGTON TWP
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE CHARLES H. SCHOENER N. BERGEN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V PETTY OFFICER SECOND CLASS JOHN A. SCOTT SUCCASUNNA
With Cluster UNITED STATES NAVY  
     
II SERGEANT JOSEPH A. SCRIBELLITO JERSEY CITY
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE EMANUEL J. SCRUDATO IRVINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
V PRIVATE FIRST CLASS JOHN A. SEDLACIK PASSAIC
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR ALAN F. SEE HACKENSACK
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL WILLIAM A. SELIS WALLINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT GEORGE A. SHANEEN BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS HAROLD A. SHAW PHILLIPSBURG
  UNITED STATES ARMY  
     
K SERGEANT JOHN C. SHEREN BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS GEORGE E. SIESSEL JR. FORT LEE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS CLIFFORD W. SILVERTHORN SR. WASHINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS HAROLD A. SMITH PHILLIPSBURG
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS LEO J. SMITH BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II CORPORAL WILLIAM J. SOMERS N. ARLINGTON
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II FIREMAN FIRST CLASS LOUIS R. SOMMA UNION CITY
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS THEODORE R. STACHELSKI  
  UNITED STATES NAVY  
     
     
DS CAPTAIN SCOTT C. STEBBINS PARSIPPANY
  UNITED STATES AIR FORCE  
     
II STAFF SERGEANT ANDREW STEC ROCKAWAY
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS HERBERT B. STERN LONGPORT
  UNITED STATES NAVY  
     
V PRIVATE FIRST CLASS EUGENE J. SZURA N. ARLINGTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE DOUGLAS L. TALLIA LODI
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT JAMES F. TAYLOR BUTLER
  UNITED STATES ARMY  
     
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE ROBERT J. G. THOMSPSON JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FIVE JOSEPH F. TIMPANARO LYNDHURST
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR PETER S. TIRELLA N. ARLINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
II CAPTAIN JOHN R. TOBEY MAPLEWOOD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SERGEANT JOHN S. TOMAS PEQUANNOCK
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II CHIEF PETTY OFFICER JOSEPH V. TOMASI LITTLE FALLS
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS WALTER E. TOWNLEY WHARTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II COXSWAIN JOSEPH G. TRIANO GLEN RIDGE
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS SAM TRIDENTE WASHINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICAL SERGEANT PATRICK V. TUCCILLO RUTHERFORD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE WILLIAM G. VAN HOUTEN BUTLER
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR JACOB VAN LOON HASKELL
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICAL SERGEANT JOHN VERBOVSKI WALLINGTON
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR FORCE  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS NORMAN E. VITTING GLEN ROCK
  UNITED STATES NAVY  
     
V PETTY OFFICER THIRD CLASS WALTER S. VREELAND OAKLAND
  UNITED STATES NAVY  
     
II STAFF SERGEANT GEDERT J. WAIVER N. BERGEN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ARTHUR F. WAGENSEIL PARAMUS
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS JAMES E. WALLACE MONTCLAIR
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS JOSEPH J. WALLACE SADDLE BROOK
  UNITED STATES NAVY  
     
K SERGEANT JOHN G. WALZ POMPTON PLAINS
  UNITED STATES ARMY  
     
V LIEUTENANT ALBERT R. WEIGEL HASBROUCK HTS
With Cluster UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE WILLIAM R. WERNER FLORHAM PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT JOSEPH W. WHITE TOTOWA
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II STAFF SERGEANT ERNEST W. WIERCK JERSEY CITY
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II FIRST SERGEANT JOHN F. WISELY BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS THEODORE WOJCIK BAYONNE
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
II CORPORAL HOWARD M. WOLF WEEHAWKEN
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS FRANCIS D. WYNNE LYNDHURST
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT DENNIS R. XANDER BELVIDERE
  UNITED STATES AIR FORCE  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS MICHAEL A. ZABCHIN WOODRIDGE
  UNITED STATES NAVY  
     
II COXSWAIN FRANK C. ZALEWSKI E. RUTHERFORD
  UNITED STATES NAVY  
WAR RECIPIENT CITY
     
II PRIVATE FIRST CLASS SOLOMON Z. ALTMAN FAIRLAWN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS MATTY S. ANDOLINO CLIFTON
  UNITED STATES ARMY  
     
V LIEUTENANT LOUIS V. ANGIOLETTI, JR. NORWOOD
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS RALPH A. ANGIONE WEEHAWKEN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS JAMES B. APPELDOORN KINNELON
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
V CORPORAL ROBERT M. AUGHEY JR. MT. ARLINGTON
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS ROLAND R. AYOTTE DENVILLE
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE ARTHUR P. BAKER MONTCLAIR
  UNITED STATES ARMY  
     
     
V CORPORAL GEORGE D. BARAN GUTTENBERG
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
V CORPORAL THOMAS BARANOWSKI BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
K SERGEANT WALTER E. BARANOWSKI BAYONNE
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II SERGEANT SIDNEY BARTH FLORHAM PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL LORENZO P. BARULLI BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II SERGEANT JOHN E. BAUER JERSEY CITY
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
V PETTY OFFICER SECOND CLASS JAMES F. BEARDSLEY CLIFTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE FRANK R. BERLEN MAYWOOD
  UNITED STATES ARMY  
     
K PRIVATE JOHN E. BIEGEL JR. CLIFTON
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K PRIVATE FIRST CLASS STANLEY R. BIS BAYONNE
With Cluster (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS HERBERT E. BLAICHER JR. MORRIS PLAINS
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II CORPORAL VINCENT R. BOLOGNINI HACKETTSTOWN
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS RONALD L. BOWERS PHILLIPSBURG
With Cluster (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT RICHARD CAIVANO WANTAGE
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT ROSARIO CALAMUSA CEDAR KNOLLS
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE THOMAS P. CALLIGY HOBOKEN
  UNITED STATES ARMY  
     
     
II CAPTAIN JAMES A. CAMPBELL ESSEX FELLS
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE MATTHEW CAP IRVINGTON
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
V PETTY OFFICER THIRD CLASS JOSEPH CAROCCIA HASBROUCK HTS.
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICAL SERGEANT ALBERT R. CARELLA MILLBURN
  UNITED STATES ARMY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS MICHAEL N. CAROCCIA JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE VINCENT J. CARUSO HOBOKEN
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT BLASÉ CASSIBBA BAYONNE
  UNITED STATES AIR FORCE  
     
II STAFF SERGEANT JAMES L. CASSIDY BAYONNE
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE  
     
II SEAMAN FIRST CLASS SALVATORE CASTELLANO BAYONNE
  UNITED STATES NAVY  
     
K CORPORAL KEMPER W. CHAMBERS MORRISTOWN
  UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS GEORGE R. CHRISTMANN N. BERGEN
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
V SPECIALIST FOUR JOHN J. CHRISTOPHER BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II FIRST LIEUTENANT LEONARD F. CIFRESE MORRIS PLAINS
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS THOMAS CLAYBORNE JR. JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL JOSEPH P. COEN CEDAR GROVE
  UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS RUSSEL E. COLE PHILLIPSBURG
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS EDWARD F. COLEMAN JERSEY CITY
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS ROBERT S. COLUCCI BLAIRSTOWN
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS MICHAEL T. CONTI HASBROUCH HTS.
  UNITED STATES NAVY  
     
II COXSWAIN CHRISTOPHER F. COOMBS TOWACO
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE JAMES J. COYNE SR. MANAHAWKIN
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II MASTER SERGEANT JAMES G. R. CRAWFORD MORRIS PLAINS
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS GEORGE G. DANKO GARFIELD
  UNITED STATES NAVY  
     
V SPECIALIST FOUR JOSEPH O. D'ARCO BLOOMFIELD
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS WARREN J. DEAN HACKETTSTOWN
  UNITED STATES ARMY  
     
V PRIVATE FIRST CLASS ARMANDO E. DE BRINO PATERSON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SERGEANT ANGELO DE FILIPPO BAYONNE
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
V SERGEANT STEPHEN V. DE MARTINI MOONACHIE
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL JACK A. DERACLEO RIDGEFIELD PK
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE CHARLES A. DE SIMONE BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS ALBERT DE VRIES CLIFTON
  UNITED STATES NAVY  
     
K CORPORAL FRANK DHUYVETTER W. MILFORD
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K SERGEANT LAWRENCE P. DILLON W. ORANGE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JOSEPH DI NARDO FAIRLAWN
  UNITED STATES NAVY  
     
II FIRST LIEUTENANT JAMES DONNELLY FORT LEE
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS MARTIN J. DOWD JERSEY CITY
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE JOHN G. DRENNAN SECAUCUS
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS PATRICK F. DUNN BELLEVILLE
  UNITED STATES NAVY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS GEORGE H. ECKARDT WEEHAWKEN
  UNITED STATES ARMY  
     
V STAFF SERGEANT PETER H. ECKHARDT WASHINGTON TWP
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ARTHUR R. ELLENBERGER BLOOMFIELD
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS LOUIS FALCETANO JR. HACKETTSTOWN
With Cluster UNITED STATES NAVY  
     
V CORPORAL MICHAEL J. FALLON BAYONNE
With Cluster (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
V PETTY OFFICER THIRD CLASS ROBERT J. FARLEY N. BERGEN
  UNITED STATES NAVY  
     
II STAFF SERGEANT JOSEPH W. FASANO CHATHAM
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT JOSEPH FAVERO PARAMUS
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS CHARLES FEDERICO HAWTHORNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS VINCENT J. FEELEY BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE WILLIAM M. FEINBERG OCEAN
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS ERIC FENDLER  
  UNITED STATES NAVY MORRIS PLAINS
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE DOMINIC FERLANDO LODI
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT CHARLES V. FIRTION SECAUCUS
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
K CORPORAL ALBERT J. FISCHBACH N. BERGEN
  UNITED STATES ARMY  
     
  SERGEANT ANTHONY S. FLORIO HOBOKEN
II UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II SEAMAN FIRST CLASS PAUL F. FREEMAN JERSEY CITY
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ADOLPH V. FRIDEL W. ORANGE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS FRANK L. FRYKBERG HACKENSACK
  UNITED STATES NAVY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS HAROLD W. GALLERY BAYONNE
  UNITED STATES NAVY  
     
V SERGEANT JOSEPH E. GEHRING SR. NUTLEY
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM G. GIORDANO MONTCLAIR
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS MICHAEL J. GIULIANO BLOOMFIELD
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS CHARLES G. GOEBEL MAYWOOD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS RAYMOND E. GOIN BOONTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II CAPTAIN HYMAN GOLDBERG W. ORANGE
  UNITED STATES ARMY  
     
DS SERGEANT MARK K. GONDOLA LITTLE FALLS
  UNITED STATES ARMY  
     
I PRIVATE FIRST CLASS EMIL GOODRICH BUTLER
With Cluster (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
V SPECIALIST FOUR LAWRENCE W. GRAHAM BLOOMFIELD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH JOSEPH N. GROSSI N. HALEDON
  UNITED STATES ARMY  
     
II CORPORAL ALDO M. GUAZZO GARFIELD
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K CHIEF PETTY OFFICER RAYMOND J. GUERNIC HAWTHORNE
  UNITED STATES NAVY  
     
II COXSWAIN BENJAMIN GUGLIELMINO CLIFTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II STAFF SERGEANT JACOB K. HAAS NUTLEY
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II RAYMOND J. HAGAMAN PHILLIPSBURG
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES MERCHANT MARINES  
     
II STAFF SERGEANT JEROME A. HAGGART FAIRVIEW
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
K AIRMAN FIRST CLASS DONALD HANLEIN DELAWARE
  UNITED STATES AIR FORCE  
     
V CHIEF WARRANT OFFICER TWO JOHN A. HAWK STEWARTSVILLE
  UNITED STATES ARMY  
     
DS SPECIALIST SEAN HEALY N. BERGEN
  UNITED STATES ARMY  
     
II FIREMAN FIRST CLASS ANTHONY E. HEERSE WYCKOFF
  UNITED STATES COAST GUARD  
     
II PRIVATE FIRST CLASS VALENTINE R. HEINZER GUTTENBERG
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL GERALD HELLER IRVINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM B. HILDEBRAND MAPLEWOOD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR SANDE M. HOFFMAN HEWITT
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS EMANUEL HOLLOWAY JR. SADDLE BROOK
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS RUSSELL A. HOWELL SPARTA
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS WILLIAM H. HUSAR HARRISON
  UNITED STATES NAVY  
     
II STAFF SERGEANT VINCENT H. IMPREVEDUTO SECAUCUS
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS STANLEY J. JAKUBOWSKI SECAUCUS
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS WILLIAM E. JAYNE LONG VALLEY
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS ALBERT D. JENNETTE PARSIPPANY
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
V SPECIALIST FOUR HENRY J. KADEN UNION CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS EUGENE KAROLESKI N. BERGEN
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
I PRIVATE MICHAEL KARTANOWICH BUTLER
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL MYRON KATZ LAKE HOPATCONG
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT JOHN P. KEELAN LIVINGSTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT GEORGE E. KENT SPARTA
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS RICHARD KIRCHGESSNER MORRIS PLAINS
  UNITED STATES NAVY  
     
     
V SERGEANT WILLIAM L. KISS WANTAGE
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II LIEUTENANT JUNIOR GRADE CORNELIUS KOPPENOL JR. MADISON
  UNITED STATES NAVY  
     
V SPECIALIST FOUR ALEXANDER KOSATSCHKOW BOONTON TWP
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JOHN F. KOSTIBOS CHATHAM
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS CHRISTOPHER J. KROLL WALLINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JOHN KUCHINSKY LIVINGSTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS CHESTER LATKO BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II&K LIEUTENANT COLONEL LAWRENCE T. LAWLER LAFAYETTE
With Cluster UNITED STATES AIR FORCE  
     
II SERGEANT JAMES S. LEE STEWARTSVILLE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ALBERINO LEONE HAWTHORNE
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
V LANCE CORPORAL JOSEPH F. LETTERESE WYCKOFF
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS GEORGE J. LEWIS N. ARLINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ANTHONY LIBRERA ELMWOOD PARK
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT GUSTAVE W. LICHTENBERGER SECAUCUS
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II CORPORAL LOUIS P. LONGERI PALISADES PARK
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JOHN G. LOWE PEQUANNOCK
  UNITED STATES NAVY  
     
II CORPORAL RUDY S. LUBRANO FAIRVIEW
  UNITED STATES ARMY AIR FORCE  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS PAUL F. LYNCH HIGHLAND LAKES
  UNITED STATES NAVY  
     
K CORPORAL GORDON MAC DONALD BLOOMFIELD
  UNITED STATES ARMY  
     
V LANCE CORPORAL GUALBERTO MALAVE ASBURY
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II PRIVATE FIRST CLASS JOSPEH MANDRICK JR. RIDGEFIELD PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS WILLIAM R. MC BEAN FAIR LAWN
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICAL SERGEANT DANIEL J. MC COLLUM TURNERSVILLE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS THOMAS J. MC DONOUGH W. NEW YORK
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS WILLIAM J. MC FARLAND KEARNY
  UNITED STATES NAVY  
     
II FIRST LIEUTENANT GEORGE MC GINNIS PERTH AMBOY
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II LIEUTENANT JUNIOR GRADE LEO I. MC GOUGH FORT LEE
  UNITED STATES NAVY  
     
V COLONEL JAMES J. MC KINIRY WASHINGTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
K SERGEANT ERNEST G. MERKER HAWTHORNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE WALTER G. MILK BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS GEORGE MILLER PHILLIPSBURG
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS IRWIN E. MILLER LIVINGSTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS WALTER R. MILLER PHILLIPSBURG
  UNITED STATES NAVY  
     
II CORPORAL THOMAS E. MITCHELL JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II TECHNICIAN THIRD GRADE JOSEPH MOLA MOUNTAIN LAKES
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS JAMES A. MOSCA BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS HENRY J. MULICKI JERSEY CITY
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II ENSIGN HOWARD A. NEBEL LAFAYETTE
  UNITED STATES NAVY  
     
V LANE CORPORAL DENNIS O'CONNELL CRESSKILL
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
V SPECIALIST FOUR ROBERT F. O'NEILL NEWTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR MICHAEL N. PALLOTTA PALISADES PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS NICHOLAS M. PALLOTTA PALISADES PARK
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE MICHAEL PANASIUK LODI
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS JAMES A. PATTERSON LITTLE FALLS
  UNITED STATES NAVY  
     
DS PETTY OFFICER THIRD CLASS CHRISTOPHER B. PATTI PHILLIPSBURG
  UNITED STATES NAVY  
     
K CORPORAL MICHAEL A. PEDALINO BLOOMFIELD
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FREDRICK F. PELT SR. SUCCASUNNA
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL NORMAN W. PETERSEN WOODBRIDGE
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE EDWARD H. PIKAART HACKETTSTOWN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE LOUIS W. PITTNER JR. BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
     
II CORPORAL JOSEPH PIVOVARNIK BAYONNE
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K CORPORAL JOHN J. POLLINA TOTOWA
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT FRANK POOLAS DOVER
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE STEVE M. POULOS JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR SERGIO C. PREZIOSO NORTH BERGEN
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS CHARLES J. QUADRI JR. BERGENFIELD
  UNITED STATES NAVY  
     
II CHIEF PETTY OFFICER RAYMOND S. QUINTAVELL HAWTHORNE
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS ROBERT J. RAGER N. HALEDON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE ANDREW F. RANAUDO RIDGEFIELD PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FIVE EDWARD J. RAYMOND MAPLEWOOD
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR JOHN RIZZO PHILLIPSBURG
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS JOSEPH J. RIZZO NEPTUNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V FIRST LIEUTENANT HUGH J. ROARTY BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS HARRY W. ROBINSON LYNDHURST
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS JOSEPH E. RODGERS MAYWOOD
  UNITED STATES NAVY  
     
II CORPORAL PAUL J. ROSTKOWSKI HASBROUCK HTS
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT GENNARO T. ROVITO WEEHAWKEN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ARTHUR W. RUHL DOVER
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR PAUL S. RUSHING NEWARK
  UNITED STATES ARMY  
     
II CORPORAL ALBERT J. RUSSO SADDLE BROOK
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
K SERGEANT DONALD J. SAVACOOL WASHINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
K PRIVATE FIRST CLASS HERBERT A. SAVACOOL JR. NEWTON
With Cluster UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II MICHELE SCAVONE KENVIL
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS HERBERT W. SCHALK WASHINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
V PETTY OFFICER SECOND CLASS JOHN M. SCHMIDIG SADDLE BROOK
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS ROBERT G. SCHMITT WASHINGTON TWP
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE CHARLES H. SCHOENER N. BERGEN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V PETTY OFFICER SECOND CLASS JOHN A. SCOTT SUCCASUNNA
With Cluster UNITED STATES NAVY  
     
II SERGEANT JOSEPH A. SCRIBELLITO JERSEY CITY
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE EMANUEL J. SCRUDATO IRVINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
V PRIVATE FIRST CLASS JOHN A. SEDLACIK PASSAIC
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR ALAN F. SEE HACKENSACK
  UNITED STATES ARMY  
     
K CORPORAL WILLIAM A. SELIS WALLINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
II STAFF SERGEANT GEORGE A. SHANEEN BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS HAROLD A. SHAW PHILLIPSBURG
  UNITED STATES ARMY  
     
K SERGEANT JOHN C. SHEREN BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS GEORGE E. SIESSEL JR. FORT LEE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SEAMAN FIRST CLASS CLIFFORD W. SILVERTHORN SR. WASHINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS HAROLD A. SMITH PHILLIPSBURG
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS LEO J. SMITH BAYONNE
  UNITED STATES ARMY  
     
II CORPORAL WILLIAM J. SOMERS N. ARLINGTON
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES ARMY  
     
II FIREMAN FIRST CLASS LOUIS R. SOMMA UNION CITY
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS THEODORE R. STACHELSKI  
  UNITED STATES NAVY  
     
     
DS CAPTAIN SCOTT C. STEBBINS PARSIPPANY
  UNITED STATES AIR FORCE  
     
II STAFF SERGEANT ANDREW STEC ROCKAWAY
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS HERBERT B. STERN LONGPORT
  UNITED STATES NAVY  
     
V PRIVATE FIRST CLASS EUGENE J. SZURA N. ARLINGTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE DOUGLAS L. TALLIA LODI
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT JAMES F. TAYLOR BUTLER
  UNITED STATES ARMY  
     
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE ROBERT J. G. THOMSPSON JERSEY CITY
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FIVE JOSEPH F. TIMPANARO LYNDHURST
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR PETER S. TIRELLA N. ARLINGTON
  UNITED STATES ARMY  
     
II CAPTAIN JOHN R. TOBEY MAPLEWOOD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II SERGEANT JOHN S. TOMAS PEQUANNOCK
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II CHIEF PETTY OFFICER JOSEPH V. TOMASI LITTLE FALLS
  UNITED STATES NAVY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS WALTER E. TOWNLEY WHARTON
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II COXSWAIN JOSEPH G. TRIANO GLEN RIDGE
  UNITED STATES NAVY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS SAM TRIDENTE WASHINGTON
  UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICAL SERGEANT PATRICK V. TUCCILLO RUTHERFORD
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICIAN FOURTH GRADE WILLIAM G. VAN HOUTEN BUTLER
  UNITED STATES ARMY  
     
V SPECIALIST FOUR JACOB VAN LOON HASKELL
  UNITED STATES ARMY  
     
II TECHNICAL SERGEANT JOHN VERBOVSKI WALLINGTON
With Cluster UNITED STATES ARMY AIR FORCE  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS NORMAN E. VITTING GLEN ROCK
  UNITED STATES NAVY  
     
V PETTY OFFICER THIRD CLASS WALTER S. VREELAND OAKLAND
  UNITED STATES NAVY  
     
II STAFF SERGEANT GEDERT J. WAIVER N. BERGEN
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS ARTHUR F. WAGENSEIL PARAMUS
  UNITED STATES ARMY  
     
II PRIVATE FIRST CLASS JAMES E. WALLACE MONTCLAIR
  UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS JOSEPH J. WALLACE SADDLE BROOK
  UNITED STATES NAVY  
     
K SERGEANT JOHN G. WALZ POMPTON PLAINS
  UNITED STATES ARMY  
     
V LIEUTENANT ALBERT R. WEIGEL HASBROUCK HTS
With Cluster UNITED STATES NAVY  
     
II TECHNICIAN FIFTH GRADE WILLIAM R. WERNER FLORHAM PARK
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT JOSEPH W. WHITE TOTOWA
  UNITED STATES MARINE CORPS  
     
II STAFF SERGEANT ERNEST W. WIERCK JERSEY CITY
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II FIRST SERGEANT JOHN F. WISELY BAYONNE
With Cluster UNITED STATES ARMY  
     
II PETTY OFFICER SECOND CLASS THEODORE WOJCIK BAYONNE
  (POSTHUMOUSLY)  
  UNITED STATES NAVY  
     
II CORPORAL HOWARD M. WOLF WEEHAWKEN
  UNITED STATES ARMY AIR CORPS  
     
II PETTY OFFICER THIRD CLASS FRANCIS D. WYNNE LYNDHURST
  UNITED STATES ARMY  
     
V SERGEANT DENNIS R. XANDER BELVIDERE
  UNITED STATES AIR FORCE  
     
II PETTY OFFICER FIRST CLASS MICHAEL A. ZABCHIN WOODRIDGE
  UNITED STATES NAVY  
     
II COXSWAIN FRANK C. ZALEWSKI E. RUTHERFORD
  UNITED STATES NAVY  
     

NJ Home PageDMAVA Home Page